top of page

The Food Subscription Boxes You Need to Try.

Writer's picture: theathleticapricottheathleticapricot

Whether you are always on the go and don't have time to cook, want to try new foods without breaking the bank, unsure where to start when making new recipes, or just looking to shake up your eating, there is a food subscription box for you!


Check out our favorite, budget-friendly, delicious boxes below before buying your own!


1. Hello Fresh

How much is it: $6.60 a meal.

What’s inside: Get delicious, healthy recipes along with pre-measured ingredients delivered straight to your door every week. Plus, you get to choose in advance what you’d like to include in your weekly menu! Best if you want to start cooking more but hate having leftover ingredients.


2. Urthbox

How much is it: $9 – $49 a month.

What’s inside: Get healthy, full-size snacks and products delivered monthly. Best of all, there are 4 boxes to choose from – classic, low calorie, vegan, and gluten free. This is perfect if you're on the go and always looking for new, healthy snacks.


3. Freshly


How much is it: $49.99 a week.

What’s inside: Get chef prepared, healthy gourmet meals delivered weekly. Best of all, every meal is made with fresh ingredients and zero sugar, artificial, or gluten.


4. Nature Box


How much is it: $25 a month.

What’s inside: Get 6 full sized best-selling snacks delivered straight to your door each month. Best of all, you can try it for free!


5. Love with Food

How much is it: $19.50 a month.

What’s inside: Every month, you’ll get 16-20 delicious snacks, all of which are either all-natural, GMO-free, or gluten free.


6. Marley Spoon


How much is it: $61.50 – $106.80 per week.

What’s inside: Get delicious recipes and fresh ingredients delivered straight to your door along with step-by-step instructions to help you cook the best meal possible.


7. Foodstirs

How much is it: $19.99 a month.

What’s inside: Get delicious, easy to make, holiday themed baking kits delivered monthly. Best of all, you’ll get kits to help you make tasty cupcakes, cake pops, and so much more.


8. Dinnerly

How much is it:  $5 a serving.

What’s inside: Get simple recipes and fresh ingredients delivered straight to your. Plus, being the sister meal box company to Marley Spoon, you’ll get the same quality ingredients just at a fraction of the cost.


9. Vegan Cuts

How much is it: $19.95 a month.

What’s inside: Inside each box, you’ll receive 7-10 vegan snacks and goodies.


10. Veestro

How much is it: $8 per meal.

What’s inside: Every week, you’ll get fully prepared gourmet, plant based meals made from organic ingredients and zero preservatives.

6 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


© 2023 by Danielle Yoga. Proudly created with Wix.com

FOLLOW US!!
  • 580b57fcd9996e24bc43c52e
  • instagram-png-instagram-png-logo-1455
bottom of page